Filter Events:

September July

August 2022

SMTWTFS
 
5
3rd XV vs Papakura HS 1st XV
6
1st XV vs Feilding High School
2nd XV vs De La Salle
U14 Black vs Kelston Boys
U15 Open vs Tuakau College
8
$$$$Money Week with Ms Perez
Girls 1st XV Wesley Vs McAuley (Home)
9
Money Week - Yr 13s Boarders Boys and Girls
10
Money Week Yr 12s 7pm to 8pm
12
2nd XV vs St Kentigern
13
1st XV vs St Pauls
3rd XV vs Rosehill College
U14 Black vs Sacred Heart
U15 Open vs Alfriston College
U15 Open vs Alfriston U15
15
Girls 1st XV Wesley Vs Auckland Girls Grammar ( Away)
17
Akongoue Horticulture Course
Maths Trip - Mathex
20
2ndXV vs Kings College
U15 Black vs Sacred Heartpecify Event Title
23
Guest Speaker - Architechs
26
Staff only day
28
National Tournament U15 Rugby
29
National Tournament U15 Rugby
Rugby League Nationals 2022
Tournament week
30
National Tournament U15 Rugby
Rugby League Nationals 2022
Tournament week
Guest Speaker - NZMA
Year 11 Camp
31
National Tournament U15 Rugby
Rugby League Nationals 2022
Tournament week
Year 11 Camp
1 - September
National Tournament U15 Rugby
Rugby League Nationals 2022
Tournament week
Year 11 Camp
2
National Tournament U15 Rugby
Rugby League Nationals 2022
Tournament week
3
National Tournament U15 Rugby
Rugby League Nationals 2022

August

Friday 5th
3rd XV vs Papakura HS 1st XV
K/O 3.30pm
Friday, 5th August
Papakura HS  
Saturday 6th
1st XV vs Feilding High School
K/O 12
Saturday, 6th August
Feilding High School  
2nd XV vs De La Salle
K/O 9.15am
Saturday, 6th August
Wesley College FD 1  
U14 Black vs Kelston Boys
K/O 9.15am
Saturday, 6th August
Wesley College FD 2  
U15 Open vs Tuakau College
Saturday, 6th August 10:30am
Tuakau College  
Monday 8th
$$$$Money Week with Ms Perez
Ms Theresa Perez- Yr 13 Ano's Mother is a Financial Navigator from Franklin Family Supoort Services Mon 830am - Chapel tbc 1130am to 12230 with 11 Financial Capability Class Tuesday - 7pm to 8pm WDC with Yr 13 boarders girls and boys Wed 7pm to 8pm WDC with Yr 12 boarders girls and boys
Monday, 8th August
yr 11s with DS 1130am Yr 11 Fin Capability class  
Girls 1st XV Wesley Vs McAuley (Home)
4pm please come and support. Thanks!
Monday, 8th August
Field 1  
Tuesday 9th
Money Week - Yr 13s Boarders Boys and Girls
Yr 13 Boarders Boys and Girls with Anos Mother Mrs Perez
Tuesday, 9th August
WDC 7pm to 8pm  
Wednesday 10th
Money Week Yr 12s 7pm to 8pm
with Ms Perez- Franklin Family Services
Wednesday, 10th August
WDC  
Friday 12th
2nd XV vs St Kentigern
K/O 9.15am
Friday, 12th August 3:30pm
St Kentigern FD 2  
Saturday 13th
1st XV vs St Pauls
11am KO Owen Delaney Park
Saturday, 13th August 11:00am
Taupo  
3rd XV vs Rosehill College
K/O 12pm
Saturday, 13th August
Wesley College FD 1  
U14 Black vs Sacred Heart
K/O 9.15am
Saturday, 13th August
Sacred Heart  
U15 Open vs Alfriston College
K/O 10.30am
Saturday, 13th August
Wesley College FD 1  
U15 Open vs Alfriston U15
K/O 10.30am
Saturday, 13th August
Wesley College FD 1  
Monday 15th
Girls 1st XV Wesley Vs Auckland Girls Grammar ( Away)
4pm Colin Maiden Park - East Auckland last game of the season
Monday, 15th August
Colin Maiden Park  
Wednesday 17th
Akongoue Horticulture Course
Wednesday, 17th August
 
Maths Trip - Mathex
12 students
Wednesday, 17th August 8:00am to 3:00pm
Otahuhu College  
Saturday 20th
2ndXV vs Kings College
Field 1
Saturday, 20th August 9:15am
Kings College  
U15 Black vs Sacred Heartpecify Event Title
Field 3
Saturday, 20th August 9:15am
Sacred Heart  
Tuesday 23rd
Guest Speaker - Architechs
Tuesday, 23rd August 1:45pm to 2:15pm
Chapel  
Friday 26th
Staff only day
School closed for instruction: 9:00 - 10:30 - E-learning with EP
Friday, 26th August
various  
Sunday 28th
National Tournament U15 Rugby
Monday Pool Game 1: 11.30am v St Pats Town Pool Game 2: 3.30pm v Hastings BHS Tuesday Pool Game 3: 11.00am v AGS Wednesday to Friday games determined by pool game results.
Sunday, 28th August to Saturday, 3rd September 9:00am to 4:30pm
Christchurch  
Monday 29th
Rugby League Nationals 2022
Staying at the Mataarae Marae
Monday, 29th August to Saturday, 3rd September
Puketawhero Park  
Tournament week
Netball U15 Black
Monday, 29th August to Friday, 2nd September
 
Tuesday 30th
Guest Speaker - NZMA
Tuesday, 30th August 1:45pm to 2:15pm
Chapel  
Year 11 Camp
Tuesday, 30th August to Thursday, 1st September 9:00am to 3:00pm
Camp Morley  

September

Sunday 4th
Tongan language week
Sunday, 4th to Saturday, 10th September
 
Tuesday 6th
Guest Speaker - Affordable Group
Tuesday, 6th September 1:45pm to 2:15pm
Chapel  
Thursday 8th
SPIES Auckland Uni Engineering trip
year 9+10 students
Thursday, 8th September
Auckland Uni  
Winstone Cup speech Competition
Thursday, 8th September 7:00pm to 8:00pm
Chapel  
Friday 9th
TupuToa - Pave Your Path Event
AS, MN Tinei Tupou Maria Aholelei Lute Vaeno Gloria Amituana'i Flora Fuimaono Michelle Ducivaki Christine Koroi Sanita Saqanlewa
Friday, 9th September 10:00am to 2:00pm
Microsoft Office, The Viaduct  
Monday 12th
Learner Licence Workshop
Monday, 12th to Tuesday, 13th September 9:30am to 3:20pm
Rm12  
Tuesday 13th
Year 10 - Kaitiakitanga Project
10WO / JA Belmont Rise, Pukekohe
Tuesday, 13th September 9:00am to 3:00pm
St Brides, Mauku  
Wednesday 14th
Akongoue Horticulture Course
Wednesday, 14th September
 
Friday 16th
Year 10 Course selection
Friday, 16th September
 
Monday 19th
Exam week
Monday, 19th to Friday, 23rd September
Chapel  
Year 13 PE Camp
Monday, 19th to Tuesday, 20th September 8:30am to 3:00pm
Sir Peter Blake MERC - Torbay  
Tuesday 20th
Guest Speaker- AWF
Tuesday, 20th September 1:45pm to 2:15pm
Library  
Wednesday 21st
Enviro Day - Treeplanting
10WH / CW Belmont Road, Pukekohe
Wednesday, 21st September
Pukekohe  
Techtorium’s Pasifika in Techology
11/12/13 IT Technology students and genuine interested students.RF /JA/SU Exit Wesley 430pm Return 830pm
Wednesday, 21st September 4:30pm to 8:30pm
Techtorium, Remuera Rd entrance or Broadway Street entrance, Newmarket  
Monday 26th
Queen Elizabeth 2nd - NZ Memorial Day
Monday, 26th September
 
Tuesday 27th
Sports and Cultural Photos
Tuesday, 27th September 9:00am to 11:00am
Rec Lounge  
Guest Speaker - Akongue Horticulture Group
Tuesday, 27th September 1:45pm to 2:15pm
Chapel  
Thursday 29th
Junior School (Year 9-10) - Last day
Thursday, 29th September
 
L3 Biology Trip
Thursday, 29th September 8:30am to 3:30pm
Hamilton Zoo  
Friday 30th
Student Led Conferences (Year 11-13)
Friday, 30th September 9:30am to 3:30pm
Various  

October

Monday 3rd
Holiday catch-up programme
Monday, 3rd to Friday, 7th October 10:00am to 3:00pm
 
Monday 17th
Fiji Language Week
Monday, 17th to Friday, 21st October
 
Friday 21st
Te Paea day out
Friday, 21st October 1:30pm
 
Wednesday 26th
Year 13 Finish strong! day trip
Wednesday, 26th October 7:30am
MERC - Long Bay  
Friday 28th
Sports Prizegiving
Recipients and families invited to Prize-giving dinner. All others to eat in their Hostels..
Friday, 28th October 6:00pm
Dining Room  

November

Monday 7th
He Ara Akonga Awards
Year 9 and 10
Monday, 7th November 8:35am to 9:00am
Chapel  
Tuesday 8th
Year 11 Merit Certificates Presentation
Tuesday, 8th November 8:35am
Chapel  
Wednesday 9th
Year 12 Merit Certificate presentations
Wednesday, 9th November 8:35am
Chapel  

3 days ago

Holiday catch-up programme

Monday 3 Oct 2022 →

in 12 days

Fiji Language Week

Monday 17 Oct 2022 →

in 16 days

Te Paea day out

Friday 21 Oct 2022 →

in 21 days

Year 13 Finish strong! day trip

Wednesday 26 Oct 2022 →

in 23 days

Sports Prizegiving

Friday 28 Oct 2022 →